Niezwykłe odkrycie w Chotyńcu potwierdzone11.07.2017 07:26

Prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego wykopaliska w Chotyńcu związane z odkryciem metropolii scytyjskiej dają znakomite wyniki. Okazuje się, że ziemia skrywa tam pełne potwierdzenie obecności tej kultury na terenach Polski, co przesuwa zasięg scytyjskiego kręgu kulturowego na zachód.

Jak mówi kierownik wykopalisk, prof. Sylwester Czopek – „Prowadzone od połowy czerwca badania wykopaliskowe na grodzisku scytyjskiego kręgu kulturowego w Chotyńcu przyniosły  pełne potwierdzenie wcześniejszych hipotez, a także pozwoliły na odkrycie i zbadanie ważnego elementu w przestrzeni takich stanowisk. Mowa tu o tzw. zolniku, który był centralnym punktem rozmaitych zachowań obrzędowych.  W zbadanej części uchwycono wyjątkowe, koncentryczne uporządkowanie wszystkich elementów – tzn. „centralnego”  placu  - miejsca właściwych obrzędów (np. rytualnych uczt z ogniskami, kośćmi zwierzęcymi i rozbitymi naczyniami), symbolicznego rowka wypełnionego spalenizną, pustej przestrzeni i strefą nieokreślonej jeszcze zabudowy (konstrukcji ze ścianami obmazywanymi gliną). Całość założenia miała postać zbliżoną do okręgu o średnicy około 30 m, wyraźnie wyniesionego (sztucznie podniesionego)  w części środkowej.   Cały materiał zabytkowy potwierdza związki ze światem scytyjskim – charakterystyczne grociki do strzał (brązowe i kościane), szpile brązowe, drobne przedmioty gliniane (tzw. „katuszki” -  szpuleczki; przęsliki) i ceramika naczyniowa. Wyjątkowe dobrze są zachowane kości zwierzęce w dużej liczbie znajdowane w centralnych skupiskach.”

Badania potrwają jeszcze wiele sezonów, co związane jest zarówno ze specyfiką badań archeologicznych, jak również znacznymi rozmiarami grodziska oraz ilością znajdujących się na tym terenie elementów kultury materialnej oraz szczątków zwierzęcych.

Prowadzone w Chotyńcu badania są finansowane przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.