Plenery malarskie studentów Wydziału Sztuki UR (Kotań k. Krempnej, Beskid Niski)

Marek A. Olszyński

Plenery malarskie studentów Wydziału Sztuki UR

(Kotań k. Krempnej, Beskid Niski)

Krótkie, plenery „rozpoznawcze” są coraz bardziej popularne wśród plastyków, nie tylko z powodu tańszych kosztów ich organizacji. Wyjazd na kilka dni jest przede wszystkim sprawdzianem plastycznej wrażliwości. Okazuje się, iż wyeksploatowane już - ponoć - motywy krajobrazowe mogą być doskonałym pretekstem do malowania udanych kompozycji. Twórcza praca w plenerowych warunkach to jedno z najtrudniejszych, ale też najfajniejszych plastycznych wyzwań. Celem takich spotkań jest zazwyczaj poszerzanie technik malarskich i rysunkowych, wyrabianie umiejętności wnikliwej obserwacji natury i transpozycja wybranego motywu na preferowane techniki plastyczne, wraz z uświadamianiem sobie wpływu zmienności światła na proces tworzenia danego dzieła. Plenery kształtują postawy kreatywne, rozwijając artystyczną inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną.
 Są doskonałym pretekstem do szukania i budowania ekspresji własnej w oparciu                    o interpretację motywów z natury. Stwarzają też doskonałą możliwość poznawania najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc pod kątem lokalnej tradycji i kultury, a także są dobrym pretekstem do środowiskowej integracji i konfrontacji różnorodnych postaw oraz artystycznych strategii.

W dwóch edycjach pleneru w Kotani  (grudzień 2013 r. oraz marzec 2014 r.) wzięło udział łącznie ponad trzydziestu uczestników, w większości studentów Wydziału Sztuki UR (z różnych roczników i pracowni) oraz kilku uczniów średnich szkół, zarówno ogólnokształcących, jak i plastycznych, zainteresowanych poznaniem naszego środowiska akademickiego.

Ten bardzo udany projekt był oddolną inicjatywą studentów, w większości biorących wcześniej udział w jesiennym, integracyjnym plenerze malarskim, nad którym opiekę merytoryczną miało kilku pracowników dydaktycznych z Wydziału Sztuki, między innymi profesorowie UR – Antoni Nikiel, Marek A. Olszyński oraz Marek Pokrywka, prowadzących wspólnie dyplomującą pracownię artystyczną w Zakładzie Malarstwa WS UR.  Oprócz tu  wymienionych do udziału w kolejnym plenerze zostały zaproszone przez studentów dwie osoby z Zakładu Grafiki Projektowej i Warsztatowej – mgr Kamila Bednarska oraz dr Magdalena Uchman.

Głównym „prowodyrem” tych konfrontacji artystycznych - z ramienia studentów -  był  Kamil Kozak, obecny dyplomant w Pracowni Działań Interdyscyplinarnych w zakresie malarstwa, nazywanej także Pracownią Malarską nr 4.

Pan Kamil doskonale sprawdził się nie tylko jako organizator tych plenerów, ale także jako jego aktywny uczestnik. Uważa, że to sami studenci doszli do wniosku, że mają za mało plenerów na uczelni i trzeba to szybko zmienia… Niezapomniany dla studentów, jesienny plener w Hłudnie (przygotowany pod egidą wspomnianej  pracowni malarskiej) był dla nich dobrą inspiracją do zorganizowania kolejnego, udanego i oryginalnego projektu.

Imponujący i bardzo wyrównany poziom artystyczny poplenerowego dorobku studentów oraz sympatyczne wspomnienia i chęć kontynuacji takich spotkań są najlepszą wizytówką dla rekomendacji podobnych „oddolnych” inicjatyw studenckich. Gratulując wszystkim uczestnikom - w imieniu plenerowej kadry dydaktycznej - bardzo udanego dorobku, zapraszamy na cykl wystaw, które są zaplanowane w naszym regionie, w celu promocji potencjału artystycznego studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.