XXIX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE OBIEŻYŚWIATÓW, TRAMPÓW I TURYSTÓW OSOTT ‘2013

XXIX OGÓLNOPOLSKIE
SPOTKANIE OBIEŻYŚWIATÓW, TRAMPÓW I TURYSTÓW

OSOTT ‘2013

58 prezentacji przeźroczy,  9 pokazów filmowych, 3 spotkania autorskie, sesja „Geografia podróżowania” to w największym skrócie podsumowanie XXIX OSOTT-u. Odbył się on w dniach 8-11 listopada, tym razem w Rzeszowie. Impreza, po 12 latach, opuściła Orle Gniazdo w Szczyrku, na zaproszenie prof. Aleksandra Bobko - Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i  Tadeusza Ferenca - Prezydenta Miasta Rzeszowa, którzy objęli nad nią patronat honorowy. W hotelu Rzeszów, pod wodzą Pani Prezes Edyty Podkulskiej, zrobiono wszystko aby podróżnicy czuli się jak najlepiej. Niektórzy żartowali, że warunki były zbyt luksusowe jak dla globtroterów. Również sąsiedni hotel Forum oferował niezłe warunki a wszystko to w znakomitych cenach. Po królewsku zostali przyjęci prezenterzy bo pobyt dla nich był bezpłatny.

OSOTT to poważna impreza o dużych wartościach edukacyjnych. Można było się o tym przekonać oglądając prezentacje. W większości przypadków były znakomicie przygotowane i nie ograniczały się jedynie do pokazywania ciekawych zakątków świata ale były pogłębione o wątki  etnograficzne, religioznawcze, historyczne czy antropologiczne. Znakomite prezentacje ale przede wszystkim znakomici prezenterzy i uczestnicy. Można było zauważyć dużą rozpiętość wiekową – od licealistów do emerytów co jest kolejnym dowodem, że podróżować można w każdym wieku. Dla większości OSOTT-owiczów podróżowanie to życiowa pasja a na co dzień oddają się innym zajęciom zawodowym (mieliśmy od spawacza do profesora ale znalazł się także były żołnierz Legii Cudzoziemskiej) dlatego tym większy szacunek, że swoje podróżnicze zainteresowania kultywują z tak wielkim zaangażowaniem.

Gościem honorowym OSOTT 2013 był słynny podróżnik i eksplorator, Marek Kamiński, dla którego zorganizowano specjalne spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa. Marek odwiedzając ważny ośrodek lotniczy jakim jest Rzeszów, odbył skok spadochronowy nad rzeszowskim lotniskiem w Jasionce. Mówiąc o prezenterach warto zwrócić uwagę, że na otwarcie imprezy wystąpiło kilku rzeszowskich podróżników udowadniając, „iż Rzeszowianie nie gęsi, iż swoich podróżników mają”. A na marginesie – właśnie z Rzeszowa pochodzi Andrzej Urbanik, twórca OSOTT-u. Na spotkanie przybyło kilku zagranicznych podróżników – z Włoch, Niemiec, Izraela i Indii. Co więcej Satyanam - autentyczny Sikh, opowiedział jak wygląda tradycyjne sikhijskie wesele ilustrując to pięknymi przeźroczami.

Mówiąc o uczestnikach trzeba podkreślić, że dopisali bo w sali konferencyjnej gdzie przygotowano 500 krzeseł, bywało, że brakowało miejsc. Imprezę uświetnili swoją obecnością Prof. dr hab. Aleksander Bobko (Rektor UR), dr hab. prof. UR Wojciech Czarny (Dziekan Wydz. Wychowania Fizycznego UR) i dr Marta Niewczas (członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszowa). Było więc i uroczyście.

W poniedziałek (11.11.13) zorganizowano specjalną sesję dla mieszkańców Rzeszowa. Na program złożyły się projekcje ciekawych filmów pokazujących świat w aspekcie różnych problemów z których na co dzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Bardzo ciepło zostały także przyjęte spotkania z Wojtkiem Dąbrowskim (pierwszy Polak, który dotarł do wszystkich krajów świata) oraz Elą i Andrzejem Lisowskimi (podróżnicy i dziennikarze, twórcy programów radiowych i telewizyjnych). Imprezę po wodzą Andrzeja Urbanika zrealizowali Monika Urbanik, Marcin Jaworski i Krzysztof Urbanik z www.travelbit.pl oraz Maciej Brożyna i Łukasz Godek z Wydziału Wychowania Fizycznego UR, których wspierała grupa studentów woluntariuszy.

Trzeba przy tym powiedzieć, że głównym wygranym tej imprezy okazał się Rzeszów bowiem miasto globtroterom bardzo się spodobało, a dla wielu z nich jego urok był prawdziwym odkryciem. OSOTT-owicze zgodnie postanowili, że spotkają się w pięknym Rzeszowie za rok.