Sprawozdanie z VIII Konferencji Naukowej ,, Jakość życia osób z chorobami cywilizacyjnymi”

Justyna Leszczak, Aneta Weres, Ewelina Czenczek, Andrzej Kwolek

Sprawozdanie z VIII Konferencji Naukowej

,, Jakość życia osób z chorobami cywilizacyjnymi”

Dnia 16 listopada w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu odbyła się VIII Konferencja Naukowa pt. „ Jakość życia osób z chorobami cywilizacyjnymi”,
w której brali udział pracownicy naukowi i absolwenci fizjoterapii z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez JM Rektora WSZiA w Zamościu dr inż. Jana Andreasika i przewodniczącego Komitetu Naukowego Prof. dr hab. Andrzeja Kwolka, uczestnicy usłyszeli wykład wprowadzający Prof. dr hab. Krzysztofa Marczewskiego „Czy
z  fizjoterapią zestarzejemy się piękniej?”.

W Konferencji brało udział wielu innych znakomitych gości z najważniejszych polskich ośrodków naukowych, m.in. prof. dr hab. Elżbieta Rutkowska, prof. dr hab. Jan Haftek, prof. dr hab. Andrzej Kleinrok, prof. dr hab. Andrzej Lesiak, prof. dr hab. Piotr Majcher, prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, doc. dr Krzysztof Mataczyński, prof. dr hab. Stanisław Rudnicki i prof. dr hab. Wiesław Siwek.

Konferencja została podzielona na IV sesje naukowe, podczas których przybyli specjaliści fizjoterapii oraz młodzi magistranci, prezentowali wykłady poruszające istotne problemy medyczne współczesnej populacji. Tematyka pierwszych trzech sesji dotyczyła jakości życia osób m.in. po przebytym udarze mózgu, urazie rdzenia kręgowego, pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, cukrzycą, otyłością i zespołami bólowymi kręgosłupa. Interesującą pracę naukową przedstawił prof. Yevhen Dzis z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego pt. „ Czynniki wpływające na jakość życia pacjentów leczonych
z powodu chorób limfoproliferacyjnych”.

Podczas IV sesji naukowej, prelegenci zaprezentowali inne współczesne problemy cywilizacyjne. Łącznie w całej konferencji przedstawiono 31 prac naukowych z czego 10 przygotowanych zostało przez pracowników i studentów fizjoterapii z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas dyskusji podkreślono m.in. znaczenie rehabilitacji, aktywności fizycznej, prowadzonego stylu życia i ogólnej wiedzy w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, które istotnie wpływają na poprawę jakości życia.

Komitet Naukowy wyróżnił między innymi prace magisterskie dwóch absolwentek Uniwersytetu Rzeszowskiego – Agnieszki Iwańczuk pt.” Jakość życia osób po przebytym udarze mózgu – badania ankietowe” oraz Justyny Leszczak pt: „Sprawność fizyczna kobiet po 55 roku życia uczestniczących w fitness”. Promotorem obu prac był Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kwolek. Wśród nagrodzonych prac studenckich znalazła się prezentacja przedstawiona przez Agnieszkę Wiśniowską pt. ,,Wiedza społeczeństwa na temat zawodu fizjoterapeuty”, która została napisana pod opieką dr Teresy Pop.

VIII Zamojska konferencja odbyła się w przyjaznym, naukowym nastroju. Uczestnicy już dzisiaj zadeklarowali swoje ponowne przybycie do Zamościa w przyszłym roku.