Konferencje w 2012 roku

Mirela Rakszawska

Studenci z Sekcji Penitencjarnej UR na

Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Opolu

W dniach 3 - 4 listopada 2011 r. i odbyła się trzecia Międzynarodowa Konferencja Naukowa „W poszukiwaniu optymalnego modelu więziennictwa. Kadrowo-organizacyjne uwarunkowania procesu resocjalizacji w placówkach penitencjarnych”, zorganizowana przez Uniwersytet Opolski, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu oraz Opolski Zarząd Okręgowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, na którą została zaproszona dr Monika Badowska–Hodyr wraz z dwójką studentów - Mirelą Rakszawską i Anitą Kowalewską.

Uroczystego otwarcia Konferencji w sali widowiskowej Uniwersytetu Opolskiego dokonali: prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja – rektor Uniwersytetu Opolskiego oraz prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński – dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych. Następnie odbyła się sesja plenarna, której przewodniczyli:   prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński orazprof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz. Głos zabrało wielu znamienitych naukowców i praktyków, wśród nich dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej Pan płk Wiktor Głowniak,  Pan Andrzej Martusewicz- Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów oraz prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz, który mówił o reformowaniu więziennictwa na poziomie rewolucji, a nie stagnacji. Głos zabrali również zajmujący się tą problematyką profesorowie: Marek Konopczyński (Współczesne kierunki zmian w resocjalizacji skazanych), Tadeusz Cielecki (Model więziennictwa czy model polityki karnej) oraz Jan Maciejewski, którego tematem wystąpienia było: Wzór osobowy funkcjonariusza Służby Więziennej w perspektywie socjologii grup dyspozycyjnych.

Swoje wystąpienia przedstawili także goście z zagranicy, reprezentujący uniwersytety w Hradec Kralowe, Opawie i Bańskiej Bystrzycy, Wilnie oraz Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Kijowie.Uczestnikami Konferencji byli również przedstawiciele polskiej nauki, reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski oraz Akademię im. J. Długosza w Częstochowie, Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie,  Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnobrzegu, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu, Dolnośląską Wyższą Szkołę we Wrocławiu i Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej, specjaliści z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej,  Okręgowych Inspektoratów oraz aresztów śledczych i zakładów karnych z całego kraju i studenci Uniwersytetu Opolskiego, Warszawskiego i Rzeszowskiego.

W drugim dniu, obrady odbywały się w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej „Korab”, w Turawie. Pracowano w sekcjach tematycznych, którym przewodniczyli profesorowie wraz z dyrektorami zakładów karnych i aresztów śledczych Okręgu Opolskiego Służby Więziennej. Sekcja pierwsza dotyczyła Stanu i perspektyw rozwoju więziennictwa. Przewodniczyli jej-prof. zw. dr hab. Andrzej Baładynowicz oraz płk Stanisław Isalski. W drugiej przewodniczącymi byli prof. dr hab. UO Tadeusz Cielecki i mjr Jan Filas, a tematem obrad były Uwarunkowania funkcjonowania kadry penitencjarnej. Tematem kolejnej były Bariery i możliwości resocjalizacji penitencjarnej, a przewodniczyli jej-prof. WSNS dr hab. Sławomir Sobczak oraz
ppłk Mirosław Rasławski. W tej sekcji zabrała głos dr Monika Badowska-Hodyr, opiekunka naszej Sekcji, której wystąpienie dotyczyło warsztatu pracy penitencjarnej z perspektywy Szwedzkiej Służby Więziennej. Czwarta sekcja obradowała na temat: Zakłady karne w perspektywie badawczej studenckich kół naukowych. Członkami jej byli studenci z kilku uczelni. Temat naszego wystąpienia Warsztat pracy penitencjarnej, a minimalizowanie skutków izolacji więziennej wzbudził znaczne zainteresowanie słuchaczy.

Zamykając obrady prof. Zenon Jasiński podziękował wszystkim uczestnikom Konferencji, zapraszając równocześnie na kolejną czwartą, którą zaplanowano na 2013 rok.