Konferencje w 2011 roku

Krzysztof Kubala

II Ogólnopolskie Spotkanie Metodyków Wychowania Fizycznego: Założenia metodyki wychowania fizycznego wg potrzeb dzieci i młodzieży – poszukiwanie rozwiązań, propozycje własne

15 stycznia br. w sali posiedzeń Rady Wydziału Wychowania Fizycznego UR odbyło się II Ogólnopolskie Spotkanie Metodyków Wychowania Fizycznego. Jego organizatorami byli profesorowie Wydziału Wychowania Fizycznego: prof. dr hab. K. Obodyński–przewodniczący, dr hab., prof. UR W. Pańczyk, dr hab., prof. UR S. Cieszkowski. Z wydziału organizatorem był Zakład Metodyki Wychowania Fizycznego i Sportu. Współorganizatorami były: Sekcja Metodyki Wychowania Fizycznego PTNKF oraz Ogólnopolskie Spotkanie Metodyków Wychowania Fizycznego, które w Rzeszowie reprezentowali dr Krzysztof Warchoł, dr Witold Półtorak i dr Grzegorz Bielec.

Celem naszej konferencji była wymiana poglądów i doświadczeń, służących refleksji nad podstawą programową szkolnego wychowania fizycznego. Problem ujęto w sposób następujący: Analiza rzeczywistych potrzeb rozwojowo-zdrowotnych dzieci cywilizacji konsumpcyjnej, jako podstawy nowoczesnej teleologii w wychowaniu fizycznym, Przedstawienie współczesnej sylwetki pedagoga wychowania fizycznego i jego warsztatu pracy oraz prezentacja wybranych rozwiązań teoretycznych i praktycznych szkolnej edukacji fizycznej uczestników spotkania oraz dyskusja.

Uczestnikami spotkania, oprócz pracowników wydziału, byli m. in. zaproszeni goście: prof. dr hab. Danuta Umiastowska i dr Ewa Węgrzyn (Uniwersytet Szczeciński), dr Krzysztof Skalik (AWF Katowice, PWSZ Racibórz), doc. dr Marek Lewandowski, dr Marek Jagusz (Politechnika Opolska), dr W. Starościak i dr Halina Guła-Kubiszewska (AWF Wrocław), dr Cezary Kuśnierz i wielu innych specjalistów-metodyków wf.

Z referatem wstępnym Założenia metodyczne wf realizowanego według potrzeb dzieci i młodzieży – poszukiwania wystąpił dr hab., prof. UR Władysław Pańczyk. Kolejne wystąpienie, dotyczące obszernych badań nad wychowaniem fizycznym wśród uczniów: Rola ucznia i  stosunek do wybranych aspektów lekcji wychowania fizycznego przedstawił dr Krzysztof Skalik.

Po wysłuchaniu tych referatów odbyła się dyskusja, połączona z szeroką wymianą doświadczeń metodycznych i zaniepokojeniem środowiska metodyków wf zjawiskami, obniżającymi sprawność młodych Polaków. Ustalono również, że niebawem powstanie w Internecie strona Ogólnopolskiego Forum Dyskusyjnego Metodyków Wychowania Fizycznego i wstępnie ustalono, co w pierwszej kolejności powinno się znaleźć w tej debacie. Uczestnicy rzeszowskiego spotkania umówili się także na III Ogólnopolskie Spotkanie Metodyków Wychowania Fizycznego, które w październiku zorganizuje katowicka AWF.

Powierzenie naszemu ośrodkowi akademickiemu organizacji tej konferencji, choć kameralnej, jednak niezwykle sprawnie przeprowadzonej przez bezpośrednich organizatorów, świadczy o tym, że docenia się rolę i znaczenie naszego środowiska naukowców-metodyków WF przez krajowe autorytety w tej dziedzinie.