Konferencje w 2011 roku

Krzysztof Kubala

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie
„Kultura Fizyczna i Sport w zwierciadle nauk społecznych”
(Targowiska 14-15 września 2011r.)

Organizatorem konferencji pod patronatem JM Rektora UR w Rzeszowie, prof. S. Uliasza, JM Rektora AWF w Warszawie prof. A. Przyłuskiej-Fiszer, Prezydenta ISSSS i PTNSS, prof. J. Kosiewicza, prof. Z. Krawczyka, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego A. Kowalskiej, Prezydenta Krosna P. Przyłuckiego i Wójta gminy Miejsce Piastowe M. Klary był Wydział Wychowania Fizycznego UR, Polskie Towarzystwo Nauk Społecznych o Sporcie oraz EACE – Europejska Akademia na Rzecz Euroregionu Karpackiego

Konferencja odbyła się w stylowym, malowniczym Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym Europejskiej Akademii na rzecz Euroregionu Karpackiego (EACE) w Targowiskach k. Krosna.

Od dawna wiadomo, że najciekawsze odkrycia i koncepcje naukowe pojawiają się na styku różnych dyscyplin naukowych. Takim nowym punktem widzenia jest chęć uczonych, reprezentujących: filozofię, socjologię, psychologię i pedagogikę, których łączy praca w akademiach wychowania fizycznego i uniwersyteckich wydziałach wychowania fizycznego, aby zająć się problemami kultury fizycznej i sportu w perspektywie interdyscyplinarnej, wzajemnie się inspirując i uzupełniając wyznawany punkt widzenia. Integracyjna rola takich spotkań i wynikające stąd publikacje mogą być bardzo owocne i pozwolą niewątpliwie dokonać ciekawych odkryć i syntez, które nie byłyby możliwe bez swobodnej wymiany poglądów specjalistów z różnych nauk. Ta wspaniała atmosfera nieskrępowanej dyskusji naukowej i bliskiego kontaktu adeptów nauk o kulturze fizycznej (licznie uczestniczących w konferencji doktorantów), którzy mieli okazję zetknąć się z absolutną elitą specjalistów w tej dziedzinie, była odczuwalna wyraźnie podczas całej konferencji. Młodzi badacze uzyskali możliwość prezentacji swoich prób naukowych, samodzielni pracownicy naukowi zaś przedstawili wyniki swoich poszukiwań badawczych i dyskusji interdyscyplinarnej.

Konferencję otworzył i powitał gości dr hab. prof. UR W. J. Cynarski, w imieniu organizatorów zabrali też głos: prezydent Krosna i prof. Kosiewicz, który wyraził podziw dla pięknie położonego i rewelacyjnie rozwijającego się ośrodka konferencyjnego i gospodarz oraz organizator, prof. K. Obodyński. Prezydent ISSSS prof. J. Kosiewicz przedstawił krótko historię powołania Towarzystwa i zaproponował uhonorowanie najwybitniejszych specjalistów, w naszym środowisku profesorów: Zbigniewa Krawczyka i Józefa Lipca, honorowym członkostwem. Tę propozycję od razu jednomyślnie przegłosowano, decydując, że wręczenie tytułów nastąpi na następnej konferencji, którą zorganizuje AWF w Poznaniu.

Referat programowy Nauki o kulturze fizycznej, po którym długo dyskutowano nad jego tezami, przedstawił prof. A. Pawłucki. Kolejne referaty przedstawili: prof. J. Kosiewicz (Faulowanie w sporcie, jako zjawisko tolerowane i pożądane), w którym mówił m. in. o „grze w grze”, kiedy sprawca gra ofiarę, a publiczność traktuje sport, jako teatr, a gra faul uatrakcyjnia i teatralizuje widowisko sportowe. Z kolei zabrał głos dr T. Michaluk (Podstawowe kategorie badawcze sem(e)iotyki sportu).

Komentując tezy wykładu, podczas dyskusji prof. Z. Krawczyk podkreślał oryginalne wnioski, tworzące ramy nowej dyscypliny i potrzebę dalszych szczegółowych rozważań. Dyskusja, ożywiona i niekiedy emocjonalna, przeniosła się również w kuluary, podczas przerwy na kawę.
Na kolejnej sesji, nie mniej różnorodnej, tematy obejmowały m.in. estetykę w sporcie, filozofię mobilności, systemowe ujęcie wartości w kulturze fizycznej, aktywność rekreacyjno-turystyczną w ponowoczesności, gospodarczy wymiar sportu, fenomenologię motoryki ciała i aktualny temat aktywności pozastadionowej pseudokibiców w kontekście przygotowań do „Euro 2012”.

Po obiedzie uczestnicy konferencji, nie bacząc na pogodę, odwiedzili Muzeum Kopalnictwa Naftowego w Bóbrce, a po powrocie kontynuowali obrady, a późnym wieczorem kuluarowe dyskusje.

Następnego dnia, od rana kontynuowano obrady, podczas których wystąpiła liczna grupa doktorantów, przedstawiając swoje próby badawcze, w zdecydowanej większości bardzo ciekawe. Z doskonałą opinią o organizacyjnej stronie konferencji i wrażeniami, nie tylko naukowymi, uczestnicy wyjeżdżali z Targowisk.