Konferencje w 2010 roku

Studenci „Trojana” aktywni na Międzynarodowych Konferencjach Naukowych. ŠVOUČ – okazja na nowe doświadczenia

Podulka Przemysław, Piecuch Łukasz

21 kwietnia 2010 roku w Katedrze Techniki i Technologii Informatycznych Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja), odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. Študentská Vedecká Odborná a Umelecká Činnosť (ŠVOUČ). W konferencji po raz kolejny udział wzięli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Informatyków „TROJAN” z Instytutu Techniki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego opiekunem jest dr inż. Bogusława Twaroga. Konferencja miała formę konkursu prac naukowych, badawczych i projektowych z zakresu pedagogiki, techniki oraz informatyki.

Konferencja obejmowała dwa główne bloki tematyczne. Pierwszym były technologie informacyjne i dydaktyka przedmiotów technicznych. W ramach tego zagadnienia studenci przygotowali osiem wystąpień, wśród których byli Łukasz Piecuch oraz Przemysław Podulka, studenci UR. Przedstawili oni pracę pod tytułem System Witryn Studenckich Uniwersytetu Rzeszowskiego. Praca ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem, czego wynikiem było zajęcie przez studentów UR II miejsca. Prezentacja z pewnością była zachętą do odwiedzania strony SWS-u UR. Przewodniczący koła ”TROJAN”, Sławomir Czerwiec, student IV roku Edukacji Techniczno-Informatycznej, przedstawił pracę na temat: Symulacja układów RL z wykorzystaniem sieci neuronowych. Opisał również pokrótce działalność koła naukowego ”TROJAN”. Drugim blokiem tematycznym konferencji było bezpieczeństwo i higiena przy pracy. Trzy tematy przedstawione przez studentów zawierały pokazy wykorzystania sprzętu pomocniczego przy ochronie pracownika w czasie pracy. Dodatkową atrakcją konferencji była możliwość degustacji kilku rodzajów miejscowych win, o których wytwarzaniu mówił jeden z uczestników.

Wyjazd do Nitry na Międzynarodową Konferencję ŠVOUČ był dla studentów UR szczególną okazją, ponieważ Łukasz i Przemysław w roku akademickim 2005/2006 byli studentami Erasmusa właśnie na UKF-ie. Bardzo mile wspominamy okres spędzony na zagranicznej uczelni. Wyjazd ten dał nam bardzo wiele – poczynając od poznania wielu interesujących ludzi, w szczególności z kadry akademickiej, miejscowych studentów, poprzez nowo zdobyte doświadczenia, a kończąc na dużej ilości odwiedzonych miejsc i miło spędzonych chwil – mówi Łukasz. Konferencja przywołała masę miłych wspomnień. Miło jest ponownie zobaczyć kolegów z uczelni i porozmawiać z wykładowcami. Trzy lata to jednak długo – za długo – dodał z uśmiechem Przemek.

Nitra jest malowniczym miastem, czwartym, co do wielkości na Słowacji, położonym w jej zachodniej części. Przez samo jej centrum przepływa wijąc się kręto rzeka nosząca taką samą nazwę, co miasto. Bardzo często Nitra jest porównywana do ... Rzymu. Powodem jest to, iż tak samo jak historyczna stolica Cesarstwa Rzymskiego, Nitra wznosi się na siedmiu wzgórzach, z których największym i zarazem najciekawszym pod względem wędrówek, jest Zobor. Uczelnia jest przyjaznym miejscem do studiowania zarówno dla studentów słowackich jak i zagranicznych - jak pokazują to przykłady studentów Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Udział w tego typu konferencjach daje duże możliwości poznania nowych osób, kultur oraz zagranicznych uczelni wyższych.

Dziękujemy Panu dziekanowi prof. dr. hab. J. Taborowi oraz Panu prodziekanowi dr. hab. W. Walatowi za merytorycznie i finansowo wsparcie naszego wyjazdu na konferencję.