Konferencje w 2010 roku

Krystyna Kucaj

Rzeszowscy Rusycyści na XII MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI MŁODYCH NAUKOWCÓW w Pobierowie

W dniach 22-24 kwietnia bieżącego roku, w nadmorskim Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym w Pobierowie, odbyła się XII Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców „Świat Słowian w języku i kulturze”, poświęcona jubileuszowi 25-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego. Konferencja została zorganizowana przez Koło Naukowe Slawistów Zakładu Języków i kultur Słowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

W konferencji wzięli udział studenci, asystenci, doktoranci i doktorzy różnych specjalności filologicznych z wielu ośrodków naukowych – zagranicznych m. in. z Niemiec, Rosji, Ukrainy i krajowych - z Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia.

W ramach konferencji zaplanowano wykłady plenarne i obrady w sekcjach. Łącznie przedstawiono ponad sto referatów. Dodatkowym elementem programu były spotkania warsztatowe: Frazeologia i Leksykografia.

Tematyka konferencji obejmowała szeroki krąg zagadnień z zakresu nauk humanistycznych, dotyczących przede wszystkim języka, literatury i kultury narodów słowiańskich, ale także sztuki, teorii przekładu oraz aktualnych zjawisk politycznych i społecznych, połączonych w jedną całość tematyczną „Świat Słowian w języku i kulturze”.

Podsumowaniem obrad każdej sekcji była żywa dyskusja, która świadczyła o ważności i aktualności podejmowanych problemów badawczych oraz aktywnym zaangażowaniu uczestników konferencji.

Stało się już tradycją, iż corocznie młodzi filolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentują naszą uczelnię na tej cieszącej się ogromną popularnością międzynarodowej imprezie naukowej. W tym roku z referatami wystąpili:

• Magdalena Mierzwa doktorantka i asystent w Zakładzie Glottodydaktyki w Instytucie Filologii Rosyjskiej z referatem„Język ojczysty w nauczaniu języka obcego w świetle wybranych teorii glottodydaktycznych”;
  • doktorantki - Krystyna Kuca z referatem” Wpływ emocji na efektywność odbioru tekstu obcojęzycznego” i Anna Rudyk z referatem: „Subiekt semantyczny w zdaniach z predykatywem”
  • Bartłomiej Sikora – student III roku Filologii Rosyjskiej z wystąpieniem „МотивблагославениявраннейлирикеС.А. Есенина”.

Obradom towarzyszyły liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów, m. in. przedstawienie teatralne w wykonaniu studentów Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz monodram „Oszalała” w wykonaniu niezwykle utalentowanej studentki II roku filologii słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego - Magdaleny Tkacz oraz wieczorne spotkania przy grillu.

Po uroczystym rozdaniu dyplomów i zakończeniu konferencji, uczestnicy udali się na plażę, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Organizatorzy planują publikację materiałów pokonferencyjnych.

Foto: Zygmunt Wnuk

Przedstawienie teatralne-studentów uniw. w Greifswaldzie