Konferencje w 2010 roku

Teresa Pop

II Międzynarodowe Dni Rehabilitacji
„Potrzeby i standardy rehabilitacji w chorobach i po urazach
ośrodkowego układu nerwowego”

W dniach 11 i 12 lutego 2010 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyły się II Międzynarodowe Dni Rehabilitacji. Konferencję zorganizowano pod patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Stanisława Uliasza. Patronat naukowy objęła Komisja Rehabilitacji Medycznej Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Funkcję przewodniczącego Komisji pełni prof dr hab n med. Andrzej Kwolek, natomiast funkcję przewodniczącego Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej pełni prof. Marek Woźniewski.

Organizatorami Konferencji byli: Instytut Fizjoterapii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Konferencji uczestniczył konsultant krajowy ds. Rehabilitacji Medycznej dr Marek Krasuski oraz konsultant krajowy ds. Fizjoterapii - prof. Zbigniew Śliwiński. Konferencję otworzył prof. Aleksander Bobko – prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Po sesji inauguracyjnej obradowano w czterech sesjach naukowych (gdzie wygłoszono 61 referatów), w sesji studenckiej (11 referatów), sesji plakatowej i w trzech warsztatach praktycznych.

Podczas Konferencji referaty wygłosili m.in. prof. Marcin Kamiński ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jolanta Kujawa z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, prof. Aleksander Kabsch z Uniwersytetu w Poznaniu, prof. Andrzej Kwolek – Dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Zbigniew Śliwiński z Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Kielcach, prof. Marek Woźniewski z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Gośćmi Konferencji byli: prof. Olivier Rácz, prof. Peter Takáč Assoc. z Uniwersytetu w Koszycach, prof. Sergiej Nyankowski z Uniwersytetu we Lwowie oraz David Butt, fizjoterapeuta, pracujący w Szpitalu w Winsen w Niemczech. Warto dodać, że szpital w Winsen wraz ze szpitalem w Bucholz zgodnie z umową podpisaną pomiędzy wymienionymi placówkami a Uniwersytetem Rzeszowskim tworzą Akademickie Centrum Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prowadzący sesje nagradzali jedną pracę prezentowaną w panelu jako najbardziej wartościową pod względem merytorycznym i sposobu zaprezentowania. Profesorowie: Andrzej Kwolek i Marek Woźniewski wyróżnili pracę Bartłomieja Szrajbera z SWSPiZ w Łodzi - Analiza  jakości życia osób wybudzonych ze śpiączki po urazie czaszkowo- mózgowym.

Prowadzący sesję II, prof Bogusław Frańczuk i prof. Andrzej Maciejczak wyróżnili pracę prof. Jolanty Kujawy z UM w Łodzi - Analiza porównawcza wykorzystania zogniskowanej i radialnej fali uderzeniowej w rehabilitacji medycznej.

Prowadzący sesję III, prof Serhiy Nyankovsky i prof Marek Woźniewski wyróżnili pracę zespołu z Uniwersytetu Rzeszowskiego autorstwa: prof. Sławomir Snela, Joanna Dudek, Magdalena Chuchla, Daniel Szymczyk, Katarzyna Bazarnik-Mucha, Łukasz Oleksy - Analiza porównawcza parametrów czasowo - przestrzennych chodu dzieci z mózgowym porażeniem w odniesieniu do klasyfikacji GMFCS.

Prowadzący sesję IV, prof Bożanna Karczmarek-Borowska i prof Bogumił Lewandowski wyróżnili pracę zespołu z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie: Anna Mika, Łukasz Oleksy, Edyta Mikołajczyk, Anna Marchewka - Analiza zmian w aktywności bioelektrycznej mięśni przykręgosłupowych podczas chodu w obuwiu na niskich i na wysokich obcasach.

Sesję plakatową prowadzili profesorowie: Sławomir Snela i Bartosz Korczowski, wyróżniając trzy prace z Uniwersytetu Rzeszowskiego:

1. Ewa Puszczałowska-Lizis, Paweł Lizis - Wpływ systematycznego usprawniania w okresie późnym na stan funkcjonalny kończyny górnej u kobiet po mastektomii;
  2. Elżbieta Jopek-Domka, Renata Kielnar - Ocena efektów rehabilitacji na podstawie wybranych parametrów próby wysiłkowej u chorych z chorobą niedokrwienną serca;
  3. Iwona Opalińska, Łukasz Oleksy, Mariusz Drużbicki, Renata Kielnar, Julian Skrzypiec - Wykorzystanie akcelerometrów do oceny ruchów kończyny górnej. Doniesienie wstępne.

Sesję studencką prowadzili profesorowie: Aleksander Kabsch i Andrzej Kwolek. Pierwszą nagrodę ufundował Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii dla studentki Aleksandry Mysiak z Uniwersytetu Rzeszowskiego za pracę - Stan wiedzy studentek Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat profilaktyki raka piersi. Wszyscy studenci otrzymali od organizatorów dyplomy i nagrody rzeczowe.

Spośród wszystkich wyróżnień Komitet Naukowy, któremu przewodniczył prof Andrzej Kwolek wybrał najlepszą pracę przyznając jej I nagrodę. Wyróżniono pracę: Analiza porównawcza parametrów czasowo - przestrzennych chodu dzieci z mózgowym porażeniem w odniesieniu do klasyfikacji GMFCS.

W Konferencji wzięło udział 300 uczestników: lekarzy i fizjoterapeutów z całego kraju, Najliczniej reprezentowano ośrodki rehabilitacyjne z województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. W wypełnionej po brzegi „dużej auli” Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas uroczystości otwarcia uczestnicy Konferencji wysłuchali trzech utworów Chopina w wykonaniu pani Agnieszki Hoszowskiej - Jabłońskiej z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.