Konferencje w 2010 roku

Marta Witwicka

Sprawozdanie z Konferencji

W dniu 26 października 2010 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja naukowa „Deficyt Budżetowy i jego wpływ na działalność jednostek samorządu terytorialnego”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Finansowego i Podatkowego UR.

Oficjalnego otwarcia konferencji, wspólnie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Stanisławem Saganem, dokonał Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Stanisław Uliasz. W konferencji, oprócz prelegentów, zaproszonych samorządowców i pracowników naukowych, udział wzięła również Pani Leokadia Wanatowicz, Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.

Celem konferencji było omówienie wpływu deficytu budżetowego na działalność samorządową poprzez skonfrontowanie teorii i założeń doktryny z opinią praktyków. Konferencja w związku tym została podzielona na dwa panele dyskusyjne – w pierwszym uczestnicy i słuchacze zapoznać się mogli m.in. z podstawowymi regułami obliczania deficytu oraz czynnikami go kształtującymi. W części tej dr Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP z Uniwersytetu Warszawskiego omówił wybrane uwarunkowania makroekonomiczne finansów jednostek samorządu terytorialnego (ze szczególnym uwzględnieniem równowagi budżetowej). Ukazał, w jaki sposób zjawiska zachodzące w skali makro – przykładowo masowe migracje pracownicze, mogą mieć wpływ na finanse poszczególnych samorządów. Następnie głos zabrał dr Wojciech Gonet ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego przemówienie dotyczyło przyczyn i rodzajów deficytu budżetowego jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki pasji i niespotykanej umiejętności przekazywania treści w ciekawy i przystępny sposób przykuł uwagę zgromadzonych studentów. Następnym prelegentem była dr Jolanta Zawora z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tematem jej wystąpienia była samodzielność finansowa samorządu gminnego w zakresie finansowania deficytu budżetowego. Każdy z przedstawionych z tej części referatów zakończony był dyskusją i pytaniami ze strony słuchaczy. Studentów interesowała najbardziej realna możliwość podniesienia podatku VAT do maksymalnej stawki oraz alternatywne sposoby zmniejszenia wydatków w sferze samorządowej, przykładowo poprzez redukcję zatrudnienia. Moderatorem pierwszej części była prof. zw. dr hab. Elżbieta Ura, kierownik Zakładu Prawa Publicznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego i doskonały znawca tej materii, która każdy z przedstawionych referatów opatrzyła podsumowującym komentarzem.

Drugą część moderował prof. UR dr hab. Stanisław Pieprzny, natomiast prelegentami byli samorządowcy, którzy z punktu widzenia praktyków przedstawili omawiane zagadnienie. Rozpoczęła Pani Maria Niemiec, Skarbnik Województwa Podkarpackiego, omawiając wpływ deficytu budżetu państwa na działalność jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie dotacji celowych na zadania własne i zlecone. Następnie Pani Janina Filipek, Skarbnik Miasta Rzeszowa, wygłosiła referat pt. „Nadwyżka operacyjna a sposób finansowania zadłużenia w jednostkach samorządu terytorialnego”. Ostatnim prelegentem tej części był Pan Mariusz Szewczyk pełniący wówczas funkcję Burmistrza Miasta Dębicy z tematem „Prawidłowa gospodarka finansowa samorządów w latach 2010- 2013 w aspekcie nowych limitów zadłużenia”. Nie tylko referaty tej części wzbudziły zainteresowanie słuchaczy, ale również, a może i przede wszystkim, dyskusja panelowa, podczas której uczestnicy konferencji mogli porozmawiać bezpośrednio z osobami znającymi ten temat kolokwialnie mówiąc „od kuchni”. A zamierzeniem organizatorów było właśnie stworzenie możliwości skonfrontowania zdobytej wiedzy teoretycznej z zakresu finansów publicznych z problemami, z jakimi faktycznie borykają się samorządowcy.
Należy również podkreślić, iż wsparcie Narodowego Banku Polskiego oraz Władz Uczelni, a także pomoc pracowników naukowych WPiA, zwłaszcza mgr Wojciecha Zając, opiekuna koła, pozwoliło utrzymać konferencję na wysokim poziomie merytorycznym, jak również zapewnić właściwą oprawę organizacyjną.

Wszystkich zainteresowanych tematyką finansów publicznych zapraszamy na stronę internetową organizatorów http://finanse.prawour.pl, na której można znaleźć bieżące informacje na temat aktualnych projektów realizowanych przez KNPiF. Znaleźć można nas również na portalu społecznościowym Facebook.