Konferencje w 2009 roku

Małgorzata Nagórska, Monika Binkowska-Bury

Sprawozdanie z Międzynarodowego Sympozjum w Nitrze
„Pielęgniarstwo XXI wieku w procesie zmian”

W dniach 9-10 września 2009 roku w Nitrze na Słowacji odbyło się Międzynarodowe Sympozjum „Pielęgniarstwo XXI wieku w procesie zmian”.

Organizatorem sympozjum był Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja), przy współpracy z Wydziałem Zdrowia Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry), Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze (Czechy), Wydziałem Nauk o Zdrowiu Południowoczeskiego Uniwersytetu w  Czeskich Budziejowicach (Czechy), a miejscem obrad była siedziba Katedry Pielęgniarstwa Uniwersytetu w Nitrze.

W komitecie naukowym zasiedli pracownicy naukowi ze Słowacji, Czech i Węgier. Tematyka sympozjum koncentrowała się na pielęgniarstwie opartym na faktach (evidence-based nursing), promocji zdrowia w pielęgniarstwie oraz kształceniu pielęgniarek i położnych, gdzie tematem wiodącym było zastosowanie e-lerningu w nauczaniu akademickim. W ciągu dwóch dni uczestnicy ze Słowacji, Czech, Węgier, Austrii i  Polski przedstawili ponad sto dwadzieścia prac w 6 sesjach.

1. Pielęgniarstwo w procesie zmian. W tej sesji zaprezentowano między innymi wyniki z międzynarodowego projektu Leonardo Da Vinci finansowanego ze środków UE – E-lerning w opiece społecznej zrealizowanego przez instytucje naukowe ze Słowacji, Węgier, Polski (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Francji. Ponadto przedstawiono modele kształcenia w niektórych krajach Unii Europejskiej. Pracownicy Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr n. med. Monika Binkowska-Bury, mgr Małgorzata Nagórska, dr n. med. Małgorzata Marćprzedstawiły pracę: A modern vision of nursing and telecommunication technologies development. Artykuł poruszał zagadnienia zastosowań nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych w pielęgniarstwie i rozwoju e-pielęgniarstwa na świecie.
  2. Podczas sesji Kształcenie pielęgniarekomówiono różne aspekty procesu kształcenia pielęgniarek i położnych w wybranych krajach Unii Europejskiej. W sesji tej artykuł na temat wzoru osobowego nauczyciela pielęgniarstwa w opinii studentów - The image of nursing teacher in the perception nursing and midwifery students przedstawiły: dr n. med. Monika Binkowska-Bury, mgr Małgorzata Nagórska, dr n. med. Beata Penar-Zadarko.
  3. Pielęgniarstwo kliniczne. Poruszano tu głównie zagadnienia z szeroko rozumianego pielęgniarstwa specjalistycznego.
  4. Pielęgniarstwo społeczne. W sesji tej na uwagę zasługuje praca L. Rolantovej i V. Tothovej - Poskrytovani kulture specyfice osetrovatelskie pece wyznavacum Islamu v CR. (Kulturowe aspekty opieki pielęgniarskiej wśród wyznawców Islamu w Czechach) oraz praca A. Festovej i L. Sedovej, Komunitna sestra v zemich EU - dotycząca opieka społecznej w Unii Europejskiej.
  5. Żywienie a zdrowie. Wpływ zwyczajów żywieniowych na kondycję zdrowotną. Niezwykle interesujący artykuł zaprezentowała M. Jagerova: Dojcenie s pohl’adu dvoch generacii matiek- etnologicka interpetacia. (Karmienie piersią w dwóch generacjach matek – interpretcja etnologiczna), gdzie przedstawiła różnice w sposobie karmienia niemowląt w dwóch pokoleniach słowackich kobiet. Niedobory żywieniowe wśród młodzieży szkolnej na Słowacji przedstawiła Baskova M. w pracy Nutricne nedostatky u skolskej mladeze v SR – vyzyva pre osetrovatelsku prax.
  6. Zarządzanie w pielęgniarstwie. Obrady skupiły się wokół zarządzania pracą pielęgniarek w wielu aspektach. W sesji tej pracę o metodach podnoszenia jakości w opiece zdrowotnej przedstawiła Kilikova M. Nemcokova A. Audit ako metoda hodnotenia kvality poskytovanych sluzieb v zdrowotnictie. Kwestię mobbingu w placówkach ochrony zdrowia prezentowały: Zvalova D., Mklovicova E. w pracy Mobing na pracovisku.

Każdą sesję kończyła dyskusja i wymiana poglądów dotycząca omawianych tematów. Ponad dwadzieścia prac zaprezentowano także w sesji posterowej, gdzie trzy interesujące prace na temat e-lerningu w opiece zdrowotnej przedstawiła M. Beledovicowa. (Rola sestry v komunijnej starstlivosti, Rola porodnej asystentki v komunijnej starostivosti, Poradnstvo pri dojceni)

Wynikiem międzynarodowego spotkania było opublikowanie wszystkich w prac w monografii. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja publikacji medycznych produktów farmaceutycznych oraz sprzętu medycznego.

Sympozjum było okazją do wymiany doświadczeń i wyników badań, stworzyło także możliwość dalszej współpracy dla pielęgniarskich środowisk naukowych. Udział w tej znaczącej imprezie przyniósł zapowiedź współpracy na polu naukowym pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem w Nitrze (Słowacja) oraz Uniwersytetem w Debreczynie (Węgry).