Konferencje w 2009 roku

Zbigniew Suraj

“Międzynarodowa konferencja naukowa z zakresu matematyki, informatyki i dziedzin pokrewnych”

W dniach 6–10 listopada 2009 roku w Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Energetyk” w Nałęczowie odbyła się 15. międzynarodowa konferencja naukowa z zakresu matematyki, informatyki i dziedzin pokrewnych (15-th International Conference on Mathematics, Informatics and Related Fields). Organizatorami konferencji były: Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Instytut Matematyczny PAN w Warszawie, Katedra Matematyki oraz Katedra Informatyki i Inżynierii Sterowania Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Matematyki oraz Katedra Informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie, Instytut Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie, a także Instytut Ekonomii oraz Instytut Matematyki i Informatyki KUL w Lublinie. Spotkanie było kontynuacją corocznych krajowych (od 2007 roku międzynarodowych) konferencji naukowych dotyczących bieżących problemów matematyki i informatyki. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego obecnej edycji konferencji była dr hab. Stanisława Kanas, profesor Politechniki Rzeszowskiej.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się na początku lat 90. ubiegłego wieku i było zorganizowane przez matematyków z Politechniki Rzeszowskiej i byłej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (od 2001 roku Uniwersytetu Rzeszowskiego). Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem takich debat był prof. dr hab. Jan Stankiewicz z Politechniki Rzeszowskiej, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego. Początkowo były to spotkania wyłącznie środowiskowe, poświęcone głównie problemom analizy zespolonej i dydaktyki matematyki. Od 2002 roku, dzięki zaangażowaniu dra hab. Zbigniewa Suraja, obecnie profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, do tematyki konferencji włączono również informatykę.

Celem spotkania w Nałęczowie była wymiana informacji na temat najnowszych wyników naukowych i doświadczeń badawczych wybitnych ekspertów z różnych obszarów matematyki i informatyki oraz stymulacja wspólnych badań. W konferencji wzięło udział ponad 80 naukowców z 17 krajów (Czech, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Iranu, Japonii, Jordanii, Niemiec, Nigerii, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy oraz USA).

W ramach konferencji zaplanowano 17 wykładów plenarnych, w tym 13 z matematyki i 4 z informatyki. Ponadto przedstawiono 29 referatów w 11 sesjach roboczych oraz zaprezentowano 21 wystąpień w sesji plakatowej. Tematyka sesji roboczych obejmowała problemy z różnych działów matematyki teoretycznej i stosowanej, historii myśli matematycznej, a także dydaktyki matematyki. W przypadku sesji informatycznych tematyka dotyczyła rozmaitych aspektów informatyki stosowanej, w tym w szczególności sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości, systemów złożonych oraz sieci komputerowych. Podsumowaniem każdego wystąpienia była żywa dyskusja, która świadczyła o istotności i aktualności podejmowanych problemów badawczych oraz aktywnym zaangażowaniu uczestników konferencji.

W czasie wolnym od obrad uczestnikom konferencji zorganizowano niezapomnianą wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Kazimierza Dolnego, podczas której można było zapoznać się z bogatą historią miasta i okolic, a także wspaniałymi zabytkami.