Konferencje w 2009 roku

Mariusz Chrostek

Konferencja jubileuszowa ku czci Juliusza Słowackiego

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego. Z tej okazji w kwietniu odbyła się w Przemyślu i Rzeszowie ogólnopolska konferencja poświęcona twórczości poety. Organizatorem był Podkarpacki Komitet Obchodów Roku Słowackiego, w skład którego – obok Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego – weszły reprezentujące Przemyśl: Instytut Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Drugi, rzeszowski dzień obrad, w sali konferencyjnej Biblioteki naszego uniwersytetu, zainaugurowali: rektor UR prof. dr hab. Stanisław Uliasz, wiceprezydent Rzeszowa Henryk Wolicki i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. prof. UR Marek Stanisz.

Wśród dostojnych gości, będących przedstawicielami prawie wszystkich największych polskich uniwersytetów, znaleźli się wybitni badacze i znawcy literatury dziewiętnastowiecznej. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali: znany wielu pokoleniom polonistów prof. dr hab. Julian Maślanka, ponadto dr hab. Andrzej Linert i dr Tomasz Pudłocki. Delegację z Uniwersytetu Warszawskiego tworzyli prof. dr hab. Wojciech J. Podgórski z żoną Bogusławą, a także popularni dzięki programom telewizyjnym (m.in. funkcji „etatowych” ekspertów od literatury w teleturnieju Wielka Gra) dr hab. Wiesław Rzońca i dr hab. Andrzej Fabianowski. Z Uniwersytetu Wrocławskiego zawitał nestor dolnośląskiej polonistyki prof. dr hab. Mieczysław Inglot w towarzystwie prof. dra hab. Krzysztofa Bilińskiego. Pamiętano o naszej sesji także w Lublinie – zarówno w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (przyjechali i referaty wygłosili dr hab. Dariusz Seweryn, dr Agata Seweryn oraz mgr Agnieszka Jarosz), jak i w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (dr hab. Artur Timofiejew). Mocną reprezentację Uniwersytetu Śląskiego stanowili prof. dr hab. Marek Piechota i prof. dr hab. Józef Budzyński. Bliski niektórym rzeszowskim polonistom Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaakcentował swoją obecnością dr hab. Piotr Borek, natomiast Polską Akademię Nauk w Warszawie – dr Marek Troszyński. W imieniu gospodarzy wystąpiło pięcioro pracowników rzeszowskiej polonistyki: prof. dr hab. Gustaw Ostasz, dr hab. prof. UR Zenon Ożóg, dr Hanna Krupińska-Łyp, dr Kazimierz Maciąg oraz odpowiedzialny za wikt, nocleg i dobre samopoczucie uczestników dr Mariusz Chrostek.

Program sesji bogaty, różnorodny, ujmował zarówno aspekty biografii Słowackiego: która mogła stać się tworzywem poetyckim (Andrzej Fabianowski) lub autobiografią w pismach poety (Marek Troszyński), odkrywała przed słuchaczami wątki nieprzyjaźni wieszcza z Zygmuntem Krasińskim (Marek Piechota) i Fryderykiem Chopinem (Kazimierz Maciąg) – jak i problemy dotyczące twórczości pisarza: na przykładzie Fantazego (Mieczysław Inglot), Beniowskiego (Julian Maślanka), Samuela Zborowskiego (Artur Timofiejew), Króla Ducha (Agata Seweryn), Anhellego (Mariusz Chrostek). Wiele uwagi poświęcono recepcji twórczości poety – fascynacji Norwida Słowackim (Wiesław Rzońca), inspiracjom w poezji dwudziestolecia międzywojennego (Gustaw Ostasz) oraz w twórczości Baczyńskiego (Zenon Ożóg). Był Słowacki umieszczany na deskach teatrów (Andrzej Linert, Agnieszka Jarosz), poszukiwano go w Bibliotece Polskiej w Paryżu (Wojciech Podgórski) i w badaniach Tadeusza Sinki (Józef Budzyński), tropiono też jego obecność w świadomości mieszkańców Przemyśla od I wojny światowej (Tomasz Pudłocki). Ożywioną polemikę wywołała kwestia: czy potrzebna jest nowa edycja dzieł Słowackiego (Mieczysław Inglot i Krzysztof Biliński).

Serdeczna atmosfera, widoczna zwłaszcza w przerwach oraz w czasie posiłków, a także piękna słoneczna pogoda dopełniły reszty – pozostawiły w pamięci naszych gości niezatarte wrażenia z pobytu w Rzeszowie.