Konferencje w 2009 roku

Katarzyna Bazarnik-Mucha, Ewa Szeliga

Konferencja Diagnostyka i współczesne metody leczenia
dzieci z mózgowym porażeniem"

W dniach 11-13.05.2009 w Instytucie Fizjoterapii UR odbyła się konferencja pt.: „Diagnostyka i współczesne metody leczenia dzieci z mózgowym porażeniem”. Organizatorami konferencji byli: Instytut Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej - Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, Klinika Rehabilitacji Centrum Medycznego Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie oraz holenderska Fundacja Wanda Fonds. Wykładowcy: prof. Jules Becher, dr hab. n. med. prof. UR Sławomir Snela, prof. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak, dr Małgorzata Syczewska, dr n. med. Marcin Bonikowski, dr Katinka Folmer, dr Petra van Kampen, Lilian Disselhof, Els Spaargaren, Tom Gort.
Szkolenie przeznaczone było dla lekarzy rehabilitacji medycznej, neurologów, ortopedów, fizjoterapeutów, techników ortopedycznych, terapeutów zajęciowych zajmujących się problemami diagnostyki i leczenia dzieci z mózgowym porażeniem.

Dyrektor Instytutu prof. Sławomir Snela rozpoczął spotkanie przywitaniem zaproszonych gości oraz uczestników. W konferencji przedstawiono 14 prac w sesjach plenarnych dotyczących m. in.: trójwymiarowej analizy chodu u dzieci z mózgowym porażeniem, mechanizmu działania pompy baklofenowej, iniekcji toksyną botulinową oraz rehabilitacji.
Prof. Jules Becher przedstawił prace dotyczące: klasyfikacji zaburzeń funkcji mięśni, procedur terapii pompą baklofenową, planowania wielopoziomowych operacji w celu poprawy funkcji chodu, wykorzystania trójpłaszczyznowej analizy chodu do wielopoziomowych zabiegów operacyjnych oraz poprawy funkcji chodu po selektywnej tylnej rhizotomii.

Dr Petra van Kamfen, podobnie jak prof. Becher, zaprezentowała prace dotyczące działania pompy baklofenowej oraz wskazania do wielopoziomowych zabiegów operacyjnych, natomiast dr Katinka Folmer przedstawiła rehabilitację dzieci z MPDz po zabiegach operacyjnych.

Prof. Sławomir Snela mówił o doświadczeniach w stosowaniu pompy baklofenowej.

Dr Małgorzata Syczewska przedstawiła analizę zaburzeń chodu, natomiast dr Marek Bonikowski omówił zastosowanie toksyny botulinowej.

Prof. Marek Jóźwiak omówił szeroko postępowanie operacyjne w deformacjach dźwigniowo-zależnych u dzieci z mózgowym porażeniem

Podczas warsztatów poruszono kwestię rehabilitacji dzieci, ich badanie kliniczne, ocenę funkcji motorycznych, spastyczności, zapatrzenia ortopedycznego oraz zastosowania EMG w ocenie funkcjonalnej..

Podsumowaniem każdego wystąpienia była żywa dyskusja, która świadczy o istotności i aktualności podejmowanych problemów oraz aktywnym zaangażowaniu uczestników konferencji.