Konferencje w 2009 roku

Justyna Bełza

Debata Naukowa „Pedofilia - karać czy leczyć?”

21 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się debata naukowa pt.: „ Pedofilia - karać czy leczyć”, zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów. Patronat merytoryczny nad projektem objęła dr Monika Badowska –Hodyr z Zakładu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Debata miała na celu nie tylko wieloaspektowe przedstawienie problemu pedofilii, ale również stworzenie możliwości dla wyklarowania i wyrażenia swoich poglądów przez uczestników zasiadających na publiczności. Prelekcje wygłosili: dr Monika Badowska- Hodyr (opiekunka Studenckiej Sekcji Penitencjarnej), dr Eugeniusz Moczuk (p.o. kierownika Zakładu Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji), mgr Izabela Trojnar- Wiciejowska (z Zakładu Prawa i Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji) oraz pan Andrzej Król (publicysta). Prowadzącym debatę był senior ELSA Rzeszów – Radosław Froń.

W wystąpieniach poruszano między innymi tematykę genezy problemu pedofilii (sięgając aż do starożytności), uwarunkowania z okresu dzieciństwa sprawców przestępstw seksualnych, statystyki dotyczące ofiar i skali patologii, modele postępowań ze sprawcami na tle innych państw, sposoby regulacji prawnej w polskim prawie karnym, środki zabezpieczające społeczeństwo.

Po przybliżeniu fachowej wiedzy, nadszedł czas na dyskusję z udziałem publiczności. Najwięcej przeciwstawnych głosów wywołała propozycja wprowadzenia kastracji chemicznej. Część zebranych opowiadała się za całkowitą izolacją pedofilów od społeczeństwa. Inni postulowali zupełne zaniechanie stosowania kary pozbawienia wolności, a zamiast tego kosztowne leczenie i specjalistyczną pomoc. Jedni starali się odnaleźć drogę do sprawiedliwości społecznej, drudzy poszukiwali sposobów na uleczenie sprawców wykorzystywania seksualnego, jeszcze inni wczuwali się w role przyszłych rodziców. Watki dyskusji niejednokrotnie zahaczały o skrajności: od chęci zemsty za tak straszliwą krzywdę po opinie, iż w gruncie rzeczy pedofil jest również człowiekiem, takim samym jak my wszyscy. Poruszenie na sali dało dowód na to, iż każdy dostrzega problem i mimo odrębnych spojrzeń na sposoby jego zwalczania tak naprawdę wszyscy pragną tego samego- jego skutecznej eliminacji.

Projekt adresowany był przede wszystkim do studentów prawa i resocjalizacji, bowiem miał on na celu stworzenie pola do konfrontacji poglądów, opinii, argumentów. Każda ze stron posiada swoje racje, które starała się w jak najbardziej racjonalny sposób przedstawić. W ramach współpracy ELSA Rzeszów z VI LO w Rzeszowie, uczestnikami debaty byli także licealiści z klas o profilu prawniczo- historycznym.

Zdjęcia pochodzą z archiwum ELSA Rzeszów