Konferencje w roku 2008

Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filologii Germańskiej
Uniwersytetu Rzeszowskiego
przy współpracy
Hansa Bollingera - Stowarzyszenie "Spotkania na granicy"
Gersheim / Niemcy

zapraszają
do udziału w konferencji naukowej
DIALOG POGRANICZA KULTUROWEGO
odrębność - wymiana - przenikanie

Odwołując się do podobnych inicjatyw podejmowanych wcześniej przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie Uniwersytet Rzeszowski (Galicja i jej dziedzictwo; Dialog kultur wspólnot pogranicza; Pogranicze kultur; Topika pogranicza w literaturze polskiej i niemieckiej) chcielibyśmy dotychczasowy interdyscyplinarny dorobek badań pogranicza kulturowego związanego ściśle ze specyfiką regionu, w którym się znajdujemy, obszarów przenikania i dialogowania kultur polskiej, ukraińskiej, niemieckiej, żydowskiej, słowackiej, węgierskiej i rumuńskiej czyli umownego obszaru Galicji / Galizien / Halič / גאַליציע / Галичина / Gácsország / Haliç / Galiţia twórczo kontynuować, pogłębić i rozszerzyć do uniwersalnych wymiarów idei wielokulturowości.

Zależy nam na rozbudowaniu perspektywy dotychczas podejmowanych i zrealizowanych zagadnień i pól badawczych. Jesteśmy także otwarci na inne, zaproponowane przez Państwa, problemy związane z tą tematyką.

Pragniemy zwrócić uwagę na zagadnienia etniczności, manifestacje regionalizmu, wzbogaconej percepcji kulturowej, tożsamości widzianej z perspektywy wielokulturowości, międzykulturowego doświadczenia, bilingwizmu, zaburzeń i stresu posttraumatycznego, outsiderstwa i współpracy transgranicznej.

Termin konferencji został zaplanowany na 8-9 października 2008. Na zgłoszenia oczekujemy do końca kwietnia 2008 wraz z kluczowymi słowami określającymi tezy wystąpienia i streszczeniami do ok. 200 słów pod adresami mailowymi: janwol@univ.rzeszow.pl, gjaskiewicz@univ.rzeszow.pl lub oksanaveretiuk@yahoo.co.uk

Przewidujemy publikację wygłoszonych referatów w księdze pokonferencyjnej.

Organizatorzy zapewniają noclegi i wyżywienie.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł.

Sekretarze Konferencji
dr Grzegorz Jaśkiewicz