Instytut Historii
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Ul. T. Rejtana 16C
35-959 Reszów

Historycy historiografii (i dziedzin pokrewnych) Polski i Ukrainy postanowili kontynuować zapoczątkowaną w 2002 roku współpracę naukową. Po zrealizowaniu projektu Wielokulturowe środowisko historyczne Lwowa w XIX i XX wieku (pięć tomów studiów; w druku Złota księga historiografii lwowskiej XIX i XX wieku), zdecydowano się na podjęcie tematu: Historia-mentalność-tożsamość. Miejsce i rola historii oraz historyków w życiu narodu polskiego i ukraińskiego w XIX i XX wieku. Nowy projekt ma być realizowany w latach 2007-2011 przez Międzynarodowy Zespół Badawczy, któremu patronować będą cztery Instytuty Historyczne: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Narodowego im. I. Franki we Lwowie, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Jego pracami kierować będzie Komitet Sterujący, w skład którego weszli dwaj współprzewodniczący: Prof. dr hab. Jerzy Maternicki (Uniwersytet Rzeszowski) i Prof. dr hab. Leonid Zaszkilniak (Uniwersytet Lwowski), członkowie: Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (Uniwersytet Rzeszowski), Prof. dr hab. Rafał Stobiecki (Uniwersytet Łódzki), Prof. dr hab. Roman Szust (Uniwersytet Lwowski), Prof. dr hab. Witalij Telwak (Uniwersytet w Drohobyczu), Prof. dr hab. Wojciech Wrzosek (UAM w Poznaniu) oraz sekretarze: dr Joanna Pisulińska i dr Paweł Sierżęga (oboje z Uniwersytetu Rzeszowskiego).

Wstępne założenia programu badawczego uwzględniają kilka przeplatających się wątków problemowych, takich jak:

• Narodowotwórcza rola historiografii polskiej i ukraińskiej,
  • Nauczanie i popularyzacja historii na ziemiach polskich i ukraińskich,
  • Bohaterowie narodowi w świadomości historycznej Polaków i Ukraińców,
  • Rola historii w kształtowaniu stereotypów narodowych Polaków i Ukraińców,
  • Polskie i ukraińskie mity historyczne,
  • Obchody rocznic narodowych na Ukrainie i w Polsce,
  • Ideologie historyczne polskich i ukraińskich partii politycznych,
  • Historycy w życiu politycznym Polski i Ukrainy.

Szczegółowy program badań oraz ich założenia metodologiczne zostaną bliżej sprecyzowane na I Konferencji naukowej Zespołu, która odbędzie się w Rzeszowie 27-28 września 2007 roku. (Obrady toczyć się będą w Sali Senatu UR, ul. Rejtana 16C)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Konferencji

Współprzewodniczący
Międzynarodowego Zespołu Badawczego