Termin: jednodniowa 20 czerwiec 2006r.

Temat:
"Zagrożenia społeczne oraz bezpieczeństwo w Rzeszowie.
Diagnozy i praktyczne rozwiązania."

Organizatorzy:

Zakład Socjologii Miasta i Regionu Instytutu Socjologii UR
oraz Podkarpacka Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Honorowy patronat:

Komendant Główny Policji, Prezydent Miasta Rzeszów,
Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie,
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Cel konferencji:

Celem konferencji jest prezentacja aktualnie prowadzonych badań pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego jak i praktyków ze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Służyć ma pogłębieniu współpracy naszej uczelni z Podkarpacką Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Zaproszenie do udziału w konferencji kierowane jest do środowisk badawczych, jak i do praktyków zajmujących się problemem bezpieczeństwa w Rzeszowie.

Organizatorzy szczególnie zachęcają kadrę Instytutu Socjologii, Wydziału Prawa, Instytutu Pedagogiki do prezentacji swoich osiągnięć, a także Policji i władz miasta, co pozwoli stworzyć szersze grono dyskusyjne. Liczymy również na udział przedstawicieli z firm zajmujących się ochroną osób i mienia oraz instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa (tj. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Rady Osiedlowe itp.).

Uczestnicy konferencji podejmą analizę zjawisk patologii i przestępczości, a w rezultacie stworzyć przyczynek do rozwiązania istotnych problemów. Zakres współpracy ujęty został w porozumieniu, jakie zawarł Uniwersytet Rzeszowski z Podkarpacką Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Materiały uzyskane z konferencji będą przydatne wszystkim wyżej wymienionym gościom, jak również studentom z kierunków: socjologia, prawo, administracja i pedagogika.

Zaproszeni prelegenci:

Wydział Prawa: prof. dr hab. Elżbieta Ura, dr Stanisław Pieprzny

Instytut Pedagogiki: dr Franciszek Kozaczuk, dr Dorota Pstrąg

Instytut Socjologii: prof. dr hab. Marian Malikowski, mgr Artur Polakiewicz

Władze miasta: mgr Ryszard Piekło

Przedstawiciele Policji:
nadinspektor Dariusz Biel, inspektor Janusz Kawalec, mł.insp. Adam Tworzydło, podinsp. Ryszad Tyczyński, podinsp. Arkadiusz Krawiec, nadkom. Stanisław Pluta

Oraz inni zaproszeni goście:
Przedstawiciel Prokuratury Okręgowej, przedstawiciel Prokuratury Rejonowej, radni Komisji Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi, Komendant Straży Miejskiej w Rzeszowie, przedstawiciele firm ochrony osób i mienia

Miejsce obrad:
Sala Konferencyjna Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Cegielniana 12)

godz. 9.00 - 9.15
Otwarcie konferencji - J.M. Rektor UR - prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak
godz. 9.15 - 10.00
Wystąpienia zaproszonych gości

godz. 10.00 - 10.45 SESJA I
"Zagrożenia dla mieszkańców miast na początku XXI wieku"
prof. dr hab. Marian Malikowski

"Analiza stanu porządku publicznego w Rzeszowie"
nadinspektor Dariusz Biel

godz. 10.45 - 11.11 przerwa na kawę i herbatę

godz. 11.00 - 13.00 SESJA II

"Zadania samorządu terytorialnego w zakresie utrzymania bezpieczeństwa publicznego"
prof. dr hab. Elżbieta Ura

"Udział firm ochrony osób i mienia w zapewnieniu ochrony mieszkańcom Rzeszowa"
dr Stanisław Pieprzny

"Działalność władz miasta Rzeszowa na rzecz poprawy bezpieczeństwa"
mgr Ryszard Piekło

"Zastosowanie monitoringu wizyjnego na przykładzie miasta Rzeszowa."
inspektor Janusz Kawalec

"Nowe formy przestępczości w Rzeszowie - wyzwania dla Policji."
nadkom. Stanisław Pluta

"Poczucie bezpieczeństwa oraz wybrane zagrożenia społeczne w postawach mieszkańców Rzeszowa"
mgr Artur Polakiewicz

Dyskusja ok. 30 min
godz. 13.00 - 13.40 przerwa na obiad

godz. 13.40 - 15.40 SESJA III

"Zachowania nieletnich w sytuacji pokusy jako zagrożenie ładu aksjonormatywnego"
dr Franciszek Kozaczuk

"Symptomy zjawisk patologicznych w środowisku szkolnym"
dr Dorota Pstrąg

"Działalność profilaktyczna Policji w Rzeszowie."
Przedstawiciel KMP

"Szczególne osiągnięcia Policji w Rzeszowie w sferze walki z przestępczością."
mł.insp. Adam Tworzydło

Dyskusja ok. 1 godz.