Konferencja Naukowa

• Teatry dworskie na początku XIX wieku
  • Patriotyzm Rodu Czartoryskich

WYKŁADY ZAPROSZONE

• Jadwiga Czartoryska (Paryż) - Działalność Izabeli Czartoryskiej z Flemmingów na emigracji.
  • Luba Kijanowska -Kamińska (Lwów) - Ewolucja galicyjskiej kultury muzycznej początku XIX wieku - rola salonów arystokratycznych.
  • Jolanta Lenkiewicz (Kraków) - Odbiór księżnej Izabeli Czartoryskiej przez jej współczesnych - ukazanie patriotyzmu księżnej.
  • Ks. Zbigniew J. Czuchra (Rzeszów) - Próba spojrzenia na patriotyzm w dobie obecnej.
  • Maciej Negrey (Kraków) - Wincenty Lessel , nadworny kompozytor i kapelmistrz Dworu Księżnej Czartoryskiej.
  • Barbara Ewa Werner (Wrocław) - Liryka wokalna kompozytorów z okresy działalności W. Lessla.
  • Bożena Weber (Kraków) - Pamiątki narodowe w Muzeum Ks. Izabeli Czartoryskiej w Domku Gotyckim w Puławach.

KOMITET ORGANIZACYJNY

Anna SZAŁYGA - Przewodnicząca
Jacek Ścibor - sekretarz
Stanisława Mikołajczyk-Madej,
Jarosław Pelc,
Łukasz Rusin

Zgłoszenia uczestnictwa oraz wykładów (20 min.) i komunikatów (10 min.) wraz z abstraktem prosimy nadsyłać do 30 kwietnia 2006 r.

OPŁATA KONFERENCYJNA

Opłata pełna - 150 zł
Opłata dla studentów - 70 zł

Opłata obejmuje koszty zakwaterowania: 1 nocleg 19/20.05.2006 r.

Nr konta: 45 1240 2614 1111 0010 0668 6245 z dopiskiem "Kultura muzyczna na Dworze Izabeli Czartoryskiej"

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
  • Koncert kameralny
  • Sesja wyjazdowa w Muzeum - Zamek w Łańcucie:
    • zwiedzanie zamku
    • spektakl "Pielgrzym z Dobromila" - śpiewogra wg Izabeli Czartoryskiej.
    • obiad w restauracji Zamkowej

DRUK MATERIAŁÓW POKONFERENCYJNYCH:
"
Kamerton" - pismo muzyczno-literackie Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego

Próba rekonstrukcji muzycznego utworu scenicznego

"PIELGRZYM z DOBROMILA"

Na ślad śpiewogry "Pielgrzym z Dobromila" trafiłam przypadkowo, nabywając kiedyś w antykwariacie muzycznym książkę Pani Anny Papierzowej - "Libretta oper polskich z lat 1800-1830", wyd. przez PWM - 1959 r. Dla mnie osobiście było to "odkrycie" jako, że jestem urodzona i wychowana w owym Dobromilu (obecnie woj. Lwów), a z profesji byłam śpiewaczką operową (absolw. AM - Poznań, kl. prof. Antoniny Kaweckiej), obecnie jestem pedagogiem wokalnym.

Prapremiera "Pielgrzyma ..." odbyła się na Zamku w Sieniawie - dnia 31 marca 1819 r. z okazji urodzin Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Obecna premiera odbywa się w 185 rocznicę prapremiery.

Zaskoczona "odkryciem" ww. utworu, natychmiast rozpoczęłam poszukiwania materiałów, mając nadzieję na doprowadzenie do wystawienia scenicznego owej śpiewogry.

Moje poszukiwania materiałów do "Pielgrzyma" rozpoczęłam od libretta, którego rękopis znajduje się w "Ossolineum" we Wrocławiu (przywieziony został ze Lwowa).

Równolegle prowadziłam poszukiwania materiałów muzycznych do "Pielgrzyma". Wszystkie źródła muzykologiczne podają informację iż nuty do "Pielgrzyma z Dobromila" zaginęły.

Za poradą Pana Andrzeja Spóza muzykologa z Towarzystwa Muzycznego w Warszawie o możliwości "zapożyczenia" materiału muzycznego innego kompozytora dla wystawienia scenicznego utworu muzycznego w epoce przedmoniuszkowskiej, kontynuowałam moje poszukiwania.

W ww. instytucjach udało mi się odnaleźć "pasujące" materiały muzyczne samego Wincentego Lessla, lecz pochodzące z innych jego utworów, które ocalały oraz jego utwory domniemane.

Anna Szałyga
(Instytut Muzyki