O czasopiśmie

Czasopismo naukowe "Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy" (Social Inequalities and Economic Growth) – ISSN 1898-5084 – jest redagowane przez Katedrę Mikroekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2003 roku. Ukazuje się w cyklu kwartalnym. W periodyku publikowane są artykuły pracowników środowisk akademickich z całej Polski i z zagranicy, a także przedstawicieli samorządu lokalnego i biznesu.

Cel i zakres:

Tematyka czasopisma koncentruje się na relacjach pomiędzy nierównościami ekonomiczno-społecznymi a procesami wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Główny nurt rozważań odnosi się do problemów ekonomicznych, które rozpatrywane są z perspektywy interdyscyplinarnej. Preferowane są teksty respektujące wielowymiarowe sprzężenia sfery gospodarczej z innymi wymiarami ludzkiej aktywności (społecznym, aksjologicznym, wiedzy, polityki, natury i biologii, konsumpcji i technologii).

Redakcja przyjmuje do oceny i publikacji teksty o charakterze naukowym:

• o charakterze teoretycznym,
  • weryfikujące teorie, koncepcje, modele na bazie badań empirycznych,
  • studia przypadków i inne empiryczne badania,
  • komunikaty, recenzje, polemiki.

Czasopismo  Nierówności Społeczna w Wzrost Gospodarczy  ukazuje się w wolnym dostępie (open access). Oznacza to, że cała zawartość czasopisma jest dostępna nieodpłatnie dla czytelników. Czasopismo jest indeksowane w następujących bazach czasopism:

• IC Journals Master List (Index Copernicus),
  • The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH),
  • Central and Eastern European Online Library (CEEOL),
  • BazEkon
  • POL-Index.

Czasopismo  Nierówności Społeczne w Wzrost Gospodarczy znalazło się na liście 100 najpopularniejszych czasopism naukowych w Polsce według Google Scholar 2018 (Polish top 100 Journals Google Scholar 2018).  Zajęło 19 pozycję w rankingu, z indeksem h5 = 11.

Zgodnie z decyzją MNiSW z dnia 27 marca 2019 r. czasopismo zostało objęte wsparciem w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”, co oznacza, że za publikację artykułu w kwartalniku będzie można uzyskać 20 punktów.

Wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe. Opublikowane artykuły są dostępne także w wersji on-line na stronie internetowej czasopisma. Artykuły w wersji elektronicznej dostępne są także w bazach: Index Copernicus,  CEEOL, CEJSH i i POL-Index.\

Czasopismo Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy w okresie 01.01.2019-31.12.2020 realizuje zadanie pt. Stworzenie anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji – czasopismo „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy" finansowane w ramach umowy nr 783/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.