Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych
W ramach Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych wybudowane zostaną następujące laboratoria:
- Laboratorium Innowacyjnych Badań Układ ów Krążenia i Oddechowego
- Laboratorium Czynnik ów Fizykalnych w Rehabilitacji
- Laboratorium Nowoczesnych Metod Klinimetrycznych i Planowania Rehabilitacji
- Laboratorium Patofizjologii Narządu Ruchu Człowieka
- Laboratorium Metod Wspomagania Funkcjonowania Os ób Niepełnosprawnych
- Laboratorium Innowacyjnych Metod Antropometrycznych
- Laboratorium Gerontoprofilaktyki
- Laboratorium Badań Ośrodkowego Układu Nerwowego i Kręgosłupa
- Laboratorium Proces ów Metabolicznych, Zaburzeń i Modeli Rozwoju Organizmu Dziecięcego
- Laboratorium Innowacyjnych Metod Biologicznego Sprzężenia Zwrotnego
- Laboratorium Badań Innowacyjnych w Pielęgniarstwie
- Laboratorium Badań Innowacyjnych w Opiece Położniczej
- Laboratorium Badań Innowacyjnych w Ratownictwie
- Laboratorium Badań Innowacyjnych w Zdrowiu Publicznym
- Laboratorium Badań Innowacyjnych w Dietetyce
- Laboratorium Biologii Molekularnej
- Laboratorium Przetwarzania Danych
Realizacja projektu przyspieszy rozwój regionalny województwa oparty na wiedzy, badaniach naukowych i nowych technologiach w zakresie badań przyrodniczo-medycznych. Inwestycja zwiększy potencjał naukowo-badawczy w naukach przyrodniczych, medycznych i społecznych, umożliwi wzrost potencjału innowacyjnego w regionie oraz transfer wiedzy. Nowoczesne zaplecze badawczo-rozwojowe służyć będzie badaniom nad innowacyjnymi formami kinezyterapii. Pozwoli ono na wypracowanie i prezentację nowoczesnych form badań związanych z metaboliką, trybologią, tworzenie kultury innowacyjności w zakresie monitorowania wzrostu noworodka i opieki neonatologicznej. Przygotowanie kadry specjalistów do wykonywania zadań innowacyjno-wdrożeniowych, przyniesie efekty w postaci zwiększenia nowoczesności i konkurencyjności kadry naukowo-badawczej Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz da wymierne efekty w postaci opracowywania standardów leczenia.
Dyrektor dr hab. n. med. Jacek Tabarkiewicz prof. UR
ul. Warzywna 1a
tel. 17 851 68 07
e-mail: pmcbi-sekretariat@ur.edu.pl
Biobank Wydziału Medycznego
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Biobank jest komórką organizacyjną Wydziału Medycznego UR zajmującą się kolekcjonowaniem materiału biologicznego i gromadzeniem danych opisujących ten materiał.
Jest miejscem w którym dzięki systemom chłodniczym, monitorowania i utrzymania naukowcy UR mogą przechowywać materiał pochodzący od pacjentów cierpiących na konkretne jednostki chorobowe, jak i osób zdrowych, które zamieszkują na terenie województwa podkarpackiego (biobank populacyjny).
Zebrana pula materiału biologicznego będzie wykorzystywana przez naukowców prowadzących badania nad nowymi biomarkerami schorzeń rzadkich, bądź też chorób cywilizacyjnych (medycyna spersonalizowana). Im większa ilość zgromadzonego w Biobanku materiału biologicznego, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych.
Wykorzystywana w pracy Biobanku aplikacja IT służy do rejestracji/identyfikacji i przeszukiwania „magazynów materiałów biologicznych” nie tylko na Wydziale Medycznym, ale również na Wydziale Biotechnologii i Wydziale Biologiczno-Rolniczym.
Kluczowym dla rozwoju Biobanku UR jest nawiązanie współpracy krajowej w ramach Polskiej Sieci Biobanków w charakterze członka/obserwatora i zagranicznej na platformie BBMRI-ERIC oraz realizacja przedsięwzięć komercyjnych opartych na wybranych kolekcjach z całego Uniwersytetu.
Zadaniem nadrzędnym Biobanku UR będzie również wprowadzenie wspólnych standardów dotyczących przechowywania materiału biologicznego oraz związanych z nim danych, a także sposobu udostępniania go podmiotom zewnętrznym, w tym ośrodkom naukowo-badawczym oraz firmom diagnostycznym i farmaceutycznym.
Kierownik dr Ryszard Depta
tel. 17 851 68 29
e-mail: biobank@ur.edu.pl