Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych

Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych podlega organizacyjnie Zamiejscowemu Wydziałowi Biotechnologii z siedzibą w Weryni. Zakupione wyposażenie naukowe jest zlokalizowane w laboratoriach, w ramach których utworzonych jest 13 pracowni:

Laboratorium Badawcze Zakładu Fizjologii i Rozrodu Zwierząt

• Sala Operacyjna dla dużych zwierząt doświadczalnych
  • Pracownia Immunodiagnostyki
  • Pracownia Badań Molekularnych nad Rozrodem Zwierząt
  • Pracowania Badań Stężeń Gazów i Związków Biologicznie Czynnych w Materiałach Biologicznych i Środowisku

Laboratorium Morfogenezy i Biomechaniki Roślin

• Pracownia Mikroskopii i Mikromechaniki
  • Pracownia Molekularnej Fizjologii Roślin

Laboratorium Biotechnologii Molekularnej

• Pracownia Bioinżynierii Białka
  • Pracownia Fizjologii Komórki
  • Pracownia Proteomiczna typu LC/MS

Laboratorium Ekotoksykologii

• Pracownia Ekologii Molekularnej
  • Pracownia Toksykologii Środowiska

Laboratorium Genetyki i Cytogenetyki Molekularnej

• Pracownia Mikroskopowa
  • Pracownia Genetyki Molekularne.

Zakupione wyposażenie jest wykorzystywane nie tylko przez Zamiejscowy Wydział Biotechnologii, ale również przez dwie inne jednostki uczelniane: Wydział Matematyczno–Przyrodniczy i Wydział Biologiczno–Rolniczy. Powołane Centrum tym samym stanowi platformę wzajemnej współpracy pomiędzy kadrą naukowo–badawczą, specjalizującą się w naukach biologicznych, rolniczych i medycznych, jak i podmiotami gospodarczymi, prowadzącymi działalność w tych dziedzinach. Zadania badawcze, planowane do realizacji w Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych, nie są w chwili obecnej realizowane na taką skalę i w sposób kompleksowy przez żadną inną jednostkę, zlokalizowaną na terenie województwa podkarpackiego. W centrum tym są realizowane następujące główne działania: prace badawcze oraz aplikacyjne w dziedzinie biotechnologii zwierząt, roślin, żywności, medycyny oraz ochrony środowiska, wdrażanie nauk podstawowych w opracowywanie technologii wykorzystujących systemy biologiczne, współpraca z sektorem gospodarczym oraz innymi krajowymi jak i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, kształcenie specjalistów z zakresu biotechnologii.