Spotkanie podsumowujące projekt w ramach programu ministerialnego „WSPARCIE UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU”20.12.2017 09:44

Wydział Pedagogiczny

Katedra Pedagogiki Medialnej

We wtorek 12 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Pasja, profesjonalizm, kreatywność – drogą rozwoju UTW w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. W uroczystym podsumowaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich sześciu UTW (UTW przy Uniwersytecie Rzeszowskim, Jasielskie Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, UTW Diecezji Rzeszowskiej, Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku) realizujących zadania projektu trwającego od 1 kwietnia do 15 grudnia 2017 r.

Beneficjentem projektu był Wydział Pedagogiczny reprezentowany przez Pana Dziekana Wydziału Prof. UR dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego. Koordynatorem Naukowym Projektu była Pani Prof. UR dr hab. Marta Wrońska (Kierownik Katedry Pedagogiki Medialnej), Koordynatorem Organizacyjnym był Pan dr Marek Hallada (Pracownik Katedry Pedagogiki Medialnej). Miejscem wydarzenia była Sala Koncertowa Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83

Przybyłych gości powitała Profesor Marta Wrońska. Oficjalnie spotkanie rozpoczął Pan Prorektor  ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Prof. dr hab. Marek Koziorowski, dziękując Panu Dziekanowi Wydziału Pedagogicznego Prof. UR dr. hab. Ryszardowi Peczkowskiemu, oraz koordynatorom Pani Prof. UR dr hab. Marcie Wrońskiej i Panu dr. Markowi Halladzie  za ogromne zaangażowanie w realizację projektu, a uczestnikom pogratulował zapału do nauki. Następnie głos zabrał  Pan Dziekan. Najpierw odczytał list od Pana Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia Prof. UR dra hab. Wojciecha Walata skierowany do wszystkich uczestników.  Następnie przekazał podziękowania i życzenia, by kontynuować i rozwijać wypracowane w projekcie umiejętności i doświadczenia.

Po części oficjalnej przystąpiono do prezentacji osiągnięć i dokonań poszczególnych ośrodków UTW. Jako pierwszy zaprezentował się Jasielski UTW. Pani dr Waleria Ćwik, koordynator grupy jasielskiej na wstępie podkreśliła, że Jasielski UTW obchodził w tym roku dziesięciolecie swej działalności. Poprzez różne formy aktywności UTW zjednoczył wszystkich emerytów jasielskich wokół wartości najwyższej – edukacji przez całe życie. Całość prezentacji multimedialnej znajduje się tutaj. Krośnieński UTW przedstawił  koordynator Pan Stanisław Roman. Omówił szczegółowo wszystkie formy zrealizowane w projekcie, podkreślił rolę oferty zaadresowanej do seniorów z Krosna. Stowarzyszenie Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku prezentowała Pani Elżbieta Nowicka wyświetlając multimedialną prezentację. Pani koordynator zaakcentowała, iż głównym celem łańcuckiego UTW jest działalność edukacyjna, kulturalna, twórcza, turystyczno-krajoznawcza i wydawnicza. Zaprosiła do obejrzenia wystawy poplenerowej, zorganizowanej w budynku PTTK w Łańcucie ul. Dominikańska 1. Kolejne sprawozdanie z realizacji projektu przedstawił Pan Feliks Czop, koordynator UTW z Mielca. Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku również działa w swoim środowisku już 10 lat. Od 2012 roku uzyskał osobowość prawną i działa jako stowarzyszenie zarejestrowane  w KRS. Kolejny partner w naszym projekcie to UTW Diecezji Rzeszowskiej. Ks. Dr Marek Dzik, koordynator tej grupy omówił zrealizowane formy projektu miedzy innymi dwa warsztaty plastyczny i fotograficzny. Efekty prac można było zobaczyć na wystawie kończącej program, w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie przy ul. Witolda 11a. Na zakończenie części pierwszej wysłuchaliśmy sprawozdania rzeszowskiego UTW. Koordynator tej grupy, Pani Danuta Kamieniecka-Przywara scharakteryzowała idee i założenia UTW funkcjonującego przy Uniwersytecie Rzeszowskim, który jest jednym z najstarszych i jednym z największych w Polsce. Pani koordynator  podziękowała pani Annie Demczuk za inspirujące prowadzenie grupy teatralnej oraz panu Zdzisławowi Świecy za wspaniałe prowadzenie warsztatów fotografii kreacyjnej. Również dzięki UTW Rzeszów został wydany biuletyn liczący 80 stron. To solidnie przygotowane i opracowane materiały wraz ze zdjęciami. Szczególne podziękowana skierowane zostały do Pani Ewy Wójcik, która zebrała materiały od wszystkich UTW biorących udział w projekcie i opracowała redakcyjnie.

W części artystycznej  zobaczyliśmy: występ grupy teatralnej Senior Show z Mielca oraz formacji par tanecznych; występ recytatorski Pani dr Waleria Ćwik, która rewelacyjnie zaprezentowała utwory K. I. Gałczyńskiego, "Ofiara świerzopa" i "Strasna zaba"; występ grupy teatralnej UTW – UR w nowoczesnej inscenizacji wiersza Aleksandra Fredry „Osioł”; oraz występ chóru UTW – UR „Cantilena” wraz z czarującą dyrygentką i solistką Panią Bożeną Słowik, połączony z uroczystym nadaniem chórowi imienia Pani Alicji Borowiec, wieloletniej  menadżerki i wokalistki chóru - osoby pełnej pasji, energii i kreatywności.

Spotkanie zamknęła Pani Profesor Marta Wrońska dziękując wszystkim za zaangażowanie, poświęcony czas i włożony wysiłek w pracę w projekcie. Podkreśliła, że udział w przedsięwzięciu przyczynił się nie tylko do zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności, ale był również ciekawym i ważnym doświadczeniem. To był wyjątkowy czas!

Tekst: Prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska

Zdjęcia: mgr Jadwiga Zydroń, Jan Szczepański