Prof. Tadeusz Boruta odznaczony medalem „Dziękujemy za wolność”02.09.2016 12:15

Prof. Tadeusz Boruta z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego został odznaczony medalem „Dziękujemy za wolność”. Medal jest przyznawany osobom, które w okresie od 13 grudnia 1981 do 4 czerwca 1989 roku działały w strukturach konspiracyjnych NSZZ "Solidarność" i innych organizacjach opozycyjnych, organizowały niezależną kulturę i edukację. W tym roku zostali nagrodzeni przedstawiciele kultury niezależnej lat 80. ub. wieku, m.in.: Krzysztof Globisz, Julian Kornhauser, Aldona Mickiewicz, Jan Polkowski, Anna Polony, Stanisław Rodziński, Leszek Sobocki, Adam Zagajewski.

Gala odbyła się we wtorek w Nowohuckim Centrum Kultury w dn. 30 sierpnia br.

Tadeusz Boruta

Prof. dr hab., sztuki piękne; artysta malarz, teoretyk sztuki. Absolwent Wydz. Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 1983), doktorat (2003), habilitacja (2005), tytuł profesora (2013). Wykładał w krakowskiej ASP (1984-85), warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuki (1998-2003), obecnie, od 2004, prowadzi pracownię malarstwa na Wydz. Sztuki UR, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Malarstwa. W latach 80. jeden z głównych twórców i animatorów Ruchu Kultury Niezależnej. Twórca obrazów, rysunków, polichromii, witraży w obiektach świeckich i sakralnych. Jego dzieła są m.in. w muzeach: Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Warszawy, Opola, Kielc, Bytomia, Częstochowy, Radomia, Sandomierza. Laureat wielu nagród artystycznych. W 2011 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie od 2016 pełni funkcję dyrektora Wydziału Twórczości. Od 2016 członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jest twórcą ponad 500 dzieł malarstwa sztalugowego i licznych rysunków, które prezentował na 67 wystawach indywidualnych i 211 zbiorowych Zrealizował polichromie, witraże i obrazy monumentalne do 17 obiektów sakralnych w Polsce i za granicą. Autor 3 książek, ok. 100 artykułów i redaktor 5 monografii zbiorowych. Autor i kurator 17 wystaw problemowych. Wypromował 1 doktora i kilkudziesięciu licencjatów i magistrów.