Uroczyste otwarcie Biblioteki Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim27.02.2015 07:33

Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego otworzył Bibliotekę Austriacką, jedna z sześciu takich Bibliotek w Polsce znajduje się oficjalnie od wczoraj w Rzeszowie.

Biblioteki Austriackie to placówki kulturalne zlokalizowane na całym świecie, łącznie ponad 60 Bibliotek, których zadaniem jest m.in. popularyzowanie kultury, w tym literatury, austriackiej, ale także wiedzy o Austrii. To miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas z książką, zaglądnąć na wystawę, posłuchać prelekcji.

Uroczyste otwarcie, odbyło się w dniu 25.02.2015 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zbiory Biblioteki obejmują ponad 6000 tytułów oraz ponad 1000 mediów elektronicznych. Dla germanistów, studentów filologii germańskiej, miłośników Austrii i języka niemieckiego, wreszcie uczniów szkół każdego szczebla to niezwykła gratka, ponieważ w Rzeszowie mają na miejscu bogate zbiory biblioteczne, w przygotowaniu wydarzenia kulturalne, wśród nich promocje książek, spotkania z autorami, wystawy, konkursy itp. Taka jest misja Biblioteki Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej. Biblioteka Austriacka to także poszerzenie kontaktów międzynarodowych tutejszej Germanistyki a tym samym całego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Instytut Filologii Germańskiej (oraz cały Uniwersytet Rzeszowski) związany jest z krajami niemieckojęzycznymi licznymi umowami o współpracy w zakresie wymian naukowych i studenckich. Prym wiedzie tutaj Uniwersytet Kraju Saary w Niemczech (Saarbrücken), z którym od roku 2012 Uniwersytet Rzeszowski zawiązał oficjalną umowę o partnerstwie i współpracy.

Otwarcie Biblioteki Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej jest w tym kontekście znaczącym krokiem w sytuowaniu Uniwersytetu Rzeszowskiego w przestrzeni międzynarodowej. Zbiory do Biblioteki Austriackiej przy Uniwersytecie Rzeszowskim zostały przekazane przez rząd Republiki Austrii.

W otwarciu wzięli udział: Rektor UR, prof. dr hab. Aleksander Bobko, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie - mgr Martin Meisel, attaché kulturalna Republiki Austrii w Warszawie - Ernestine Baig, przedstawicielka MSZ Republiki Austrii - dr Teresa Indjein, germanista z Uniwersytetu w Wiedniu - prof. Wynfrid Kriegleder, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UR - prof. zw. dr hab. Mariola Wierzbicka oraz opiekun naukowy Biblioteki Austriackiej - dr Grzegorz Jaśkiewicz.

Fot. Jadwiga Zydroń